4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Od 1 czerwca tego roku, nasz szpital będzie miał status Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Dla pacjentów to gwarancja znacznie lepszej, skoordynowanej opieki od momentu podejrzenia nowotworu aż po zakończenie leczenia.
Pomysł na wprowadzenie modelu kompleksowej opieki onkologicznej dla chorych z nowotworem jelita grubego powstał niedawno w Ministerstwie Zdrowia. Jest wzorowany na podobnym modelu obowiązującym w leczeniu raka piersi. Wyspecjalizowane placówki, tzw. Cancer Units zapewniają pacjentkom skoordynowane leczenie od chwili postawienia diagnozy, poprzez terapię, rehabilitację i opiekę psychologiczną aż po monitorowanie ich stanu po przebytej chorobie.
Dla osób dotkniętych nowotworem oznacza to olbrzymie ułatwienie. Pacjent może liczyć na pomoc wyspecjalizowanego i doświadczonego personelu medycznego, ale przede wszystkim na koordynatora, który w jego imieniu umawia wizyty, zwołuje konsylia i kieruje kolejnymi etapami leczenia.
Uzyskanie statusu Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego nie było jednak proste. Chętne placówki musiały spełnić szereg warunków - m.in. wykazać odpowiednią liczbę specjalistów z zakresu onkologii i chirurgii oraz udokumentować wskazaną przez NFZ liczbę przeprowadzonych operacji nowotworów jelita grubego oraz wykonanych kolonoskopii. Podczas niedawnej konferencji z ordynatorami i kierownikami klinik chirurgicznych z całej Polski wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał wręcz, że resort zamierza „finansować tylko najwyższą jakość leczenia”.
W miniony piątek dolnośląski NFZ potwierdził, że 4. WSK, jako jeden z nielicznych ośrodków na Dolnym Śląsku, spełnia wszystkie kryteria.- Bardzo się z tego cieszymy – komentuje dr hab. n. med. Mariusz Chabowski, kierownik Kliniki Chirurgicznej 4. WSK. – To dla nas szansa na dalszy rozwój oraz możliwość szkolenia młodych lekarzy. Z kolei nasi pacjenci dostaną gwarancję pomocy na najwyższym poziomie. To niezwykle istotne, zwłaszcza teraz, po pandemii koronawirusa, gdy liczba zgłaszających się chorych onkologicznych rośnie wręcz lawinowo.
- Jako Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego nasz szpital zacznie działać od 1 czerwca. Wprowadzone zmiany w zakresie opieki nad pacjentem z rakiem jelita grubego stanowią kontynuację reformy w zakresie onkologii, prowadzonej przez resort zdrowia. Jej podstawę stanowi koncepcja koordynowanej opieki dla kolejnej grupy pacjentów, która jest zgodna z Narodową Strategią Onkologiczną na lata 2020-2030 – wyjaśnia dr n.med. Magdalena Kanicka, koordynatorka projektu.
Nowe możliwości leczenia pacjentów cieszą także komendanta 4. WSK, płk. dr. n. med. Wojciecha Tańskiego: - Dążymy do tego, by oferować naszym pacjentom jak najwyższe standardy leczenia, ale z drugiej strony zależy nam, by otoczyć chorych opieką szerzej rozumianą. Projekt skoordynowanej terapii doskonale wpisuje się w naszą strategię.
Na zdjęciu: Zespół Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego