Aktualności

2015-05-19

Piękny sposób na raka

Dwie godziny relaksu, dobrej zabawy i…psychoterapii mają za sobą nasze pacjentki onkologiczne, które wzięły udział w warsztatach z profesjonalnymi wizażystkami.
Warsztaty zorganizowaliśmy po raz pierwszy wspólnie z amerykańską fundacją „Piękniejsze życie”. Wzięło w nich udział siedem kobiet, leczących się w Oddziale Onkologii Klinicznej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Panie, pod okiem kosmetyczek uczyły się prawidłowej pielęgnacji skóry oraz makijażu. – Podczas chemioterapii skóra jest często przesuszona i sprawia dużo więcej kłopotu niż zwykle – mówi Aneta Augustyn, koordynatorka akcji z ramienia fundacji. – Nasi fachowcy podpowiadają, jak sobie z tym radzić, jak się malować, jak po prostu czuć się lepiej w tym trudnym dla chorej czasie.
Dwie godziny spędzone przed lusterkami znakomicie wpłynęły na uczestniczki. – Ostatnio w ogóle się nie malowałam, nie miałam na to ochoty. Teraz widzę, że warto – mówiła Alicja Gulbicka, która przeszła niesamowitą metamorfozę. – A ja w ogóle nie chciałam tu przyjść, broniłam się rękoma i nogami. Teraz się cieszę, jestem…ładna – wyznała szczerze inna uczestniczka warsztatów. Mirosława Pazurek, która leczyła się w 4. WSK, ale mieszka w Łodzi przyjechała na zajęcia autobusem. – Bardzo chciałam wziąć w nich udział, rodzina też mnie gorąco do tego namawiała. Uroda jest ważna dla wszystkich kobiet, ale teraz, po chemioterapii, gdy włosy, brwi i rzęsy powoli już odrastają, dobrym wyglądem znów możemy się cieszyć.
Pacjentki do udziału w warsztatach zachęciła oddziałowa Iwona Garstka. – Choroba nowotworowa sprawia, że nasze panie nie myślą o sobie jak o kobietach. Koncentrują się na leczeniu, czasami nie mają zwyczajnie sił na nic innego. Teraz mogły zadbać o siebie, wzmocnić się psychicznie, uśmiechnąć się. Bardzo się cieszę, że mogliśmy, wspólnie z fundacją, zaproponować im taką cudowną rozrywkę.
Fundacja „Piękniejsze życie” powstała w Stanach Zjednoczonych w 1989 roku. Obecnie działa w 25 krajach na świecie. W Polsce zadebiutowała przed dziewięcioma laty i prowadzi warsztaty w kilkunastu szpitalach. Działa wyłącznie na zasadzie wolontariatu, nie promuje żadnej marki kosmetycznej, a zestawy do pielęgnacji i makijażu przekazuje uczestniczkom bezpłatnie.

Warsztaty w 4. WSK chcemy organizować cyklicznie. Kolejne planujemy już za miesiąc.


O warsztatach w TVP Wrocław (od 10 minuty 30 sek):

http://wroclaw.tvp.pl/21098000/04082015-1830

 

Zdjęcia