Aktualności

2021-01-28

Ratunek dla chorych z nowotworem głowy

Pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg onkologiczny z jednoczesną rekonstrukcją płatem unaczynionym przeprowadzili nasi lekarze z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Pacjentem był 62-letni mężczyzna z Głogowa z rozległym nowotworem w obrębie żuchwy. - Konieczne okazało się usunięcie połowy żuchwy wraz z dnem jamy ustnej i policzkiem, a następnie odtworzenie ubytków fragmentami kości, mięśni i skóry z podudzia chorego – mówi dr Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, a także konsultantka wojewódzka w zakresie chirurgii głowy i szyi.
Operacja była wielkim wyzwaniem logistycznym, trwała blisko 13 godzin. Uczestniczył w niej zespół składający się z kilkunastu lekarzy chirurgów, anestezjologów, otolaryngologów, pielęgniarek, instrumentariuszek. - Wysiłek był ogromny, ale mamy wielką satysfakcję, że jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku i jeden z nielicznych w Polsce możemy zaoferować pacjentom z zaawansowaną chorobą nowotworową tego typu pomoc i jednocześnie względną jakość życia. Zwłaszcza, że w tym trudnym, pandemicznym czasie chorym naprawdę trudno szukać ratunku w odległych ośrodkach – dodaje dr Rutkowska.
Operacja przebiegła zgodnie z planem, chory czuje się dobrze, choć przed nim dalsze leczenie i długa rehabilitacja.
W zabiegu uczestniczyli specjaliści chirurgii szczękowo-twarzowej i otorynolaryngologii: dr n. med. Bartosz Mańkowski, dr n. med. Szczepan Barnaś, dr n. med. Monika Rutkowska, dr n. med. Paulina Czarnecka, lek. Paweł Poniatowski, lek. Krzysztof Pakulski, lek. Mateusz Jeka, anestezjolodzy: lek. Mirosław Rosiński i lek. Jan Wierciński, a także zespół pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentujących pod kierownictwem mgr Kazimiery Błąkały.  

Relacja w Polskim Radiu Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/104453/Niezwykla-operacja-w-Szpitalu-Wojskowym-we-Wroclawiu

 

Zdjęcia