Aktualności

2020-11-17

Nowy tomograf już pracuje

Nowoczesny tomograf od kilku dni bada naszych pacjentów. – Jest bezpieczniejszy od poprzedniego, szybszy i bardzo ułatwia nam pracę – mówi dr n. med. Jacek Nowicki, szef Zakładu Diagnostyki Obrazowej 4. WSK.
To drugi aparat do badań tomografii komputerowej, którym dysponuje nasz szpital. W ostatnich tygodniach, gdy trwał jego montaż, a personel przechodził szkolenia, szpital musiał sobie radzić z jednym czynnym tylko aparatem. – Bardzo utrudniało nam to pracę, zwłaszcza że masowo zaczęli do nas trafiać pacjenci zakażeni SARS-COV 2, więc po każdym badaniu konieczne było czasowe wyłączenie pracowni i jej dezynfekcja – wyjaśnia dr Nowicki.
Nowy aparat Siemens Somatom Force jest najnowszym rozwiązaniem dwuźródłowej tomografii komputerowej, umożliwiającym dostęp do pełnej gamy możliwości klinicznych z zachowaniem świetnej wydajności i jakości obrazowania np. w badaniach angiograficznych, onkologicznych, neurologicznych oraz sercowo-naczyniowych. Jednocześnie, emitując niski poziom dawki promieniowania jonizującego, jest bezpieczny dla chorych, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów z nowotworami. Może szybko wykonać badanie, zatem doskonale sprawdza się w diagnozowaniu chorych z dysfunkcją oddechową. - Zalet ma sporo, a my z pewnością wszystkie je wykorzystamy - zapewnia dr Nowicki.

Zdjęcia