Aktualności

2020-11-17

Mężczyzno, nie bój się urologa!

O nowotworach jąder w listopadzie mówi się szczególnie często. Podczas ogólnoświatowej akcji Movember mężczyźni, w tym gwiazdy światowego kalibru, zapuszczają lub przylepiają wąsy, by zwrócić uwagę na problem i zachęcić do regularnych badań.
O nowotworach jąder mówił w programie TVP Wrocław „Szlachetne zdrowie” prof. Tomasz Szydełko, kierownik Klinicznego Oddziału Urologicznego 4. WSK. – Obserwujemy trzy szczyty zachorowań na nowotwory jądra: pierwszy przypada na okres dzieciństwa, drugi jest charakterystyczny dla młodych mężczyzn pomiędzy 20-40 rokiem życia, a trzeci obserwujemy u panów w wieku około 60 lat – wyjaśnia prof. Szydełko. – Najczęstszą przyczyną pojawienia się choroby są czynniki genetyczne, ale też wady wrodzone, zespoły chorobowe oraz, co zdarza się stosunkowo często, niezstąpienie jądra.
Prof. Szydełko uważa, że każda akcja promująca badania urologiczne jest ze wszech miar wskazana. – Cieszę się, gdy publicznie rozmawiamy o problemie, ponieważ nadal zbyt mało osób korzysta z porad urologa i poddaje się badaniom. A nowotwór jądra zauważony odpowiednio wcześnie, daje szansę na odzyskanie zdrowia – podkreśla prof. Szydełko.

Więcej (od. 10. minuty programu):
https://wroclaw.tvp.pl/50824191/16112020