Aktualności

2020-10-06

Micra działa na maksa!

Najmniejszy stymulator na świecie wszczepili nasi kardiolodzy 81-letniej chorej. To drugi tego typu zabieg w Polsce.
Micra AV – to miniaturowy bezelektrodowy stymulator, który ma zadbać o prawidłowy rytm pracy serca. Waży zaledwie 2 gramy i ma długość 26 milimetrów. Wszczepia się go nakłuwając żyłę udową, a następnie, przez rurkę grubości ołówka, wprowadzając cewnik z umieszczonym na końcu mikrostumulatorem. Micrę mocuje się do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy. Co bardzo ważne, najmniejszy stymulator świata wysyła impulsy elektryczne bezpośrednio do serca , a nie – jak w tradycyjnym rozruszniku - poprzez oddzielne elektrody. Micra AV umożliwia także stymulację komór zsynchronizowaną z wcześniejszym skurczem przedsionków, czyli tak, jak w zdrowym, normalnie pracującym sercu. 
– Standardowy stymulator, dużo większy i grubszy od Micry, wprowadza się poprzez nacięcie skóry w okolicy podobojczykowej. Aby spełniał swoją funkcję trzeba go jeszcze  połączyć z sercem za pomocą elektrod umieszczonych w naczyniach żylnych - wyjaśnia dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, szef Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej, który zabieg wykonał – Bezelektrodowa Micra jest zatem bardziej zaawansowana technologicznie, komfortowa dla pacjenta, ale przede wszystkim niesie na przyszłość mniej potencjalnych powikłań – dodaje.
81-letnia pacjentkę zakwalifikowano do zabiegu z powodu zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Była osłabiona, bardzo szybko się męczyła. Wcześniejsze problemy zdrowotne - obustronna mastektomia, jaką przeszła przed laty, i w konsekwencji zamknięte żyły podobojczykowe, uniemożliwiły naszym lekarzom ratowanie zdrowia chorej tradycyjną metodą. Kobieta została z powodzeniem zoperowana kilka tygodni temu. Był to pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce zabieg z wykorzystaniem Micry AV. Ale pacjentów wymagających tego typu leczenia jest coraz więcej i w  ostatnich dniach nasi lekarze wszczepili dwa kolejne urządzenia. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych Micry wypierają powoli tradycyjne rozruszniki. Obecnie stanowią ok. 40-50 procent wszystkich implantowanych stymulatorów.   

Zdjęcia