Aktualności

2020-07-09

Precyzyjnie uratowali życie

Zespół chirurgów naczyniowych 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego, dr n. med. Artur Milnerowicz oraz dr n. med. Kornel Pormańczuk, wszczepił stentgraft 70-letniemu pacjentowi z tętniakiem łuku aorty. To wyjątkowo rzadki i nowatorski zabieg, wymagający od chirurgów doświadczenia i olbrzymiej precyzji.
Zabieg wykonano metodą przezskórną, ponieważ chory przebył przed laty operację kardiochirurgiczną. Ponowne otwarcie klatki piersiowej nie było więc możliwe, tymczasem 70-milimetrowy tętniak groził pęknięciem w każdej chwili. Jedynym ratunkiem okazało się wstawienie stentgraftu, czyli protezy naczyniowej w postaci syntetycznej rurki, wzmocniona specjalnym „zbrojeniem”. Została przygotowana w Stanach Zjednoczonych na miarę, a zatem dopasowano ją do budowy anatomicznej tego konkretnego pacjenta.
Chirurdzy naczyniowi z 4. WSK, wspomagani kardiologiem interwencyjnym, dr. n. med. Krzysztofem Ściborskim wprowadzili stentgraft do aorty przez niewielkie nacięcia w pachwinie, szyi i dole pachowym. Największej precyzji i doświadczenia wymagało odpowiednie ułożenie elementów protezy w taki sposób, by wpasowała się idealnie i nie blokowała przepływu krwi np. do tętnic szyjnych. Minimalna pomyłka mogłaby grozić zgonem chorego lub udarem. Na szczęście obyło się bez komplikacji – zabieg udał się znakomicie!
Operacji przyglądał się zespół lekarzy, tzw. aortic team z SPSK nr 2 w Szczecinie: chirurdzy naczyniowi dr n. med. Arkadiusz Kazimierczak i dr n. med. Paweł Rynio oraz kardiochirurg dr n. med. Tomasz Jędrzejczak. – Wrocław ma większe doświadczenie w takich zabiegach, więc chcemy z niego skorzystać – mówi dr Kazimierczak.
Dr Milnerowicz oraz dr Pormańczuk od listopada ub. roku uratowali życie ośmiu osobom, wykonując  zabiegi metodą tego typu. To najwięcej w Polsce. Wśród europejskich ośrodków operujących tą rzadką techniką nasz szpital również znajduje się w ścisłej czołówce.
Stentgraft jest w pełni refundowany przez NFZ.

Relacja w TVP Wrocław:

https://wroclaw.tvp.pl/48897225/09072020-1830

Zdjęcia