Aktualności

2020-04-09

Informacja od rzecznika praw pacjenta

Szanowna Pacjentko, Drogi Pacjencie!
Kończysz właśnie swój pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Jeśli po jego opuszczeniu będziesz odczuwać niepokój lub potrzebować pomocy, skontaktuj się z wybraną przez Ciebie instytucją:  

  1. Bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta prowadzona przez Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia pod numerem 800 190 590 czynna codziennie przez całą dobę.

  2. Pomocą służą również Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Numery telefonów do nich znaleźć można tutaj >> https://www.gov.pl/web/rpp/rzecznicy-praw-pacjenta-szpitalapsychiatrycznego lub mailowo pod adresem psychiatria@rpp.gov.pl

  3. Jeśli potrzebujesz pomocy w zrobieniu zakupów artykułów spożywczych, leków lub w opiece nad zwierzętami skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej. Ich wykaz jest tutaj https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych

  4. Wykaz Centrów Zdrowia Psychicznego wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie: www.czp.org.pl mapa wraz z danymi teleadresowymi znajduje się pod adresem: https://czp.org.pl/index.php/o-czp/. Dane o Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego wraz z numerami telefonów dostępne są pod adresem: https://sczp.med.pl/placowki. Poradnie zdrowia psychicznego, nawet jeśli ograniczają możliwość wizyty, mogą świadczyć pomoc zdalnie – zadzwoń do nich.

  5. Centrum Wsparcia prowadzone przez Fundację ITAKA oferuje całodobowy bezpłatny telefon wsparcia 800 70 2222 dla osób zmagających się z problemami psychicznymi.

  6. Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111.

  7. Minister Obrony Narodowej uruchomił całodobową infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych Wojsk Obrony Terytorialnej pod bezpłatnym numerem 800 100 102.

  1. Skontaktować się możesz również ze szpitalem, w którym odbywało się leczenie - nr tel. 261 660 723.

Nigdy nie jesteś sama! Nigdy nie jesteś sam! 

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw  Pacjenta; https://www.gov.pl/web/rp/