Aktualności

2020-02-28

Wojsko jest gotowe do pomocy

W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, odbyła się odprawa szefa MON z dyrektorami szpitali wojskowych oraz przedstawicielami wojskowych placówek higieny i epidemiologii. W spotkaniu wziął udział komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański.
- W Polsce nie stwierdzono obecności koronawirusa, ale Wojsko Polskie jest przygotowane do tego, żeby zareagować, gdyby do tego doszło. (…) Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przede wszystkim wspierać cywilną służbę zdrowia. Wsparcie polega na transporcie. Karetki wojskowe oraz wojskowy transport lotniczy są do dyspozycji, jeśli byłaby taka potrzeba – poinformował szef MON.
Minister przypomniał, że przed miesiącem Wojsko Polskie udzieliło po raz pierwszy wsparcia, organizując transport obywateli Polski z Chin do kraju, a następnie zapewniając opiekę medyczną we wrocławskim szpitalu.
- Mamy przećwiczone procedury. Miesiąc temu transportem wojskowym zostali przetransportowani do kraju obywatele Polscy - najpierw z Chin do Francji, a następnie z Francji do Polski. Odbyli kwarantannę w szpitalu wojskowym we Wrocławiu. Nie stwierdzono, aby ktoś był nosicielem wirusa, ale procedury przede wszystkim związane z reakcją w takiej sytuacji zostały przećwiczone – powiedział minister.
Szef MON podziękował żołnierzom za dotychczasowe działania – za sprawną organizację dwóch ewakuacji medycznych i opiekę nad pacjentami, którzy przebywali w wojskowym szpitalu we Wrocławiu.
- Wojskowa służba zdrowia jest skoncentrowana przede wszystkim na Wojsku Polskim i oczywiście jest gotowa, żeby wspierać cywilną służbę zdrowia w sytuacji zagrożenia. Wojskowa służba zdrowia, jest także gotowa, żeby – jeśli zajdzie taka potrzeba - nieść pomoc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Nikt nie może być pozostawiony bez pomocy – dodał szef MON.


Źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wojskowa-sluzba-zdrowia-jest-gotowa-zeby-niesc-pomoc-potrzebujacym
Fot. MON

Zdjęcia