Aktualności

2019-12-16

Kamera na ginekologów!

Dziennikarze telewizyjnego magazynu „Zdrowiej”  zrelacjonowali zabieg przeprowadzony przez zespół dr. Jarosława Pająka, szefa Klinicznego Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Prokreacyjnej.
Tym razem reporterzy popularnego programu edukacyjnego, który można obejrzeć w każdy piątek o godz. 19 na antenie TVP Wrocław, towarzyszyli z kamerą lekarzom i zespołowi bloku operacyjnego podczas zabiegu usunięcia macicy i jajników. Pacjentką była 72-latka, która przez długi czas nie badała się ginekologicznie. – Objawy i wstępna diagnostyka wskazywały na mięsaka macicy – mówi dr Pająk. – To dość trudny do rozpoznania złośliwy nowotwór, który najczęściej trzeba usunąć wraz z macicą i przydatkami.
Operacja metodą klasyczną - zabieg laparoskopowy, ze względu m.in. na wielkość nowotworu (ok. 20 cm średnicy) nie wchodził w grę – trwała kilka godzin.
- Wykonaliśmy cięcie poprzeczne, które jest mniej urazowe i szybciej się goi niż pionowe, odpreparowaliśmy powłoki i guz, no i teraz czekamy na wynik histopatologiczny – mówi dr Pająk. Mimo dość rozległej operacji pacjentka już następnego dnia mogła opuścić szpital. – Mam nadzieję, że całkowicie wróci do zdrowia – dodaje lekarz.


Relacja w TVP Wrocław:
https://wroclaw.tvp.pl/45781512/13122019

Zdjęcia