Aktualności

2019-12-02

Urolodzy w kamerze

Dziennikarze programu „Zdrowiej” towarzyszyli zespołowi prof. Tomasza Szydełki podczas laparoskopowego zabiegu usunięcia nerki.

85-letni pacjent Klinicznego Oddziału Urologicznego był operowany w ubiegłym tygodniu z powodu nowotworu. Po szczegółowych badaniach wykonanych przed zabiegiem okazało się, że konieczne jest usunięcie nie tylko nerki, ale także moczowodu oraz fragmentu pęcherza moczowego. Precyzyjny zabieg, który trwał blisko cztery godziny, przeprowadził dr Adam Kruczek z zespołem. W ostatnim etapie operacji, wykonanej techniką laparoskopową, nerka została usunięta przez małe nacięcie na brzuchu.

Zabiegowi przyglądali się lekarze z Centrum Onkologii w Warszawie oraz dziennikarze programu edukacyjnego „Zdrowiej”. Efekt pracy ekipy telewizyjnej można obejrzeć w TVP Wrocław.

Na nowotwory nerek zapada w Polsce około pięciu tysięcy osób rocznie, najczęściej mężczyźni po 60 roku życia. Osoby palące papierosy są statystycznie cztery razy bardziej narażone na zachorowanie. Bywa, że choroba przez dłuższy czas rozwija się bezobjawowo i wykrywana się ją na zaawansowanym etapie. Lekarze apelują, aby nie lekceważyć żadnych potencjalnych objawów oraz okresowo poddać się badaniu USG. 

https://wroclaw.tvp.pl/2717929/zdrowiej

Zdjęcia