Aktualności

2019-10-28

Bezpłatne badania u laryngologów

Ponad 40 osób przebadali nasi lekarze pod kątem nowotworów głowy i szyi. Dla kilku pacjentów wyniki nie były korzystne.
Badania zorganizował w minioną sobotę Kliniczny Oddział Otolaryngologiczny. Do ich przeprowadzenia wykorzystano nowoczesny, niedawno zakupiony videoendoskop z opcją NBI. To giętki przewód ze światłowodem zakończony kamerą, która w bardzo dokładny sposób umożliwia wizualizację trudno dostępnych w klasycznym badaniu laryngologicznym miejsc, takich jak: nosogardło, gardło dolne lub krtań. Opcja NBI wykorzystuje różnicę we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynia krwionośne. – To urządzenie pozwala na bardzo dokładne obrazowanie koloru błony śluzowej i wychwycenie patologicznych zmian, które podczas badania widać jako brązowe kropeczki  – mówi dr n. med. Szczepan Barnaś, kierownik kliniki.
Podczas sobotnich badań lekarze zdiagnozowali u kilku osób niepokojące objawy. – Wszyscy zostali skierowani do naszej poradni, a następnie trafią na oddział. Musimy pobrać wycinki do badań histopatologicznych, by mieć stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z nowotworem – mówi dr Barnaś.
W ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła w Polsce o około 20-25 procent. Najbardziej zagrożeni chorobą są wieloletni palacze i osoby spożywające duże ilości wysokoprocentowego alkoholu. Profilaktycznie powinni się zbadać pacjenci z długo utrzymującą się chrypką, trudnościami w połykaniu lub niegojącymi się ranami jamy ustnej.

Fakty TVP Wrocław (ok. 7 minuty):

https://wroclaw.tvp.pl/45028096/26102019-2130

Polskie Radio Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/91033/Szpital-wojskowy-we-Wroclawiu-ma-nowa-bron-w-walce-z-nowotworem

Zdjęcia