Aktualności

2019-10-24

Wyróżnienie dla dr. Chudoby

Zakończył się 14. Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w Zakopanem. Miłym akcentem zjazdu transplantologów było wyróżnienie dla ordynatora chirurgii transplantacyjnej w 4. WSK – dr. n. med. Pawła Chudoby.
Okolicznościową statuetkę oraz dyplom nasz lekarz odebrał „za pracę w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w kadencji 2017-2019 oraz aktywny wkład w rozwój polskiej medycyny transplantacyjnej” .
Przypomnijmy, że niedawno w 4. WSK, dr Chudoba wraz z zespołem, przeprowadził pierwszą udaną transplantację wątroby. Tym samym nasza placówka dołączyła do grona ośmiu innych ośrodków w Polsce wykonujących tak skomplikowane zabiegi oraz została pierwszym szpitalem wojskowej służby zdrowia, który jest w stanie wykonać przeszczep wątroby.
Podczas trzydniowego kongresu w Zakopanem kilkuset specjalistów z Polski i Europy omawiało wiele zagadnień związanych z transplantologią w kraju i na świecie, aspektach medycznych oraz etycznych. Prezes PTT, prof. Piotr Przybyłowski podkreślił, że ta specyficzna dziedzina medycyny nie może się rozwijać bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki i narządy. – Żadne pieniądze i nakłady sił nie zapewnią rozwoju transplantologii bez tego daru – podkreślił.
Dr Chudoba uczestniczył m.in. w  panelu dyskusyjnym, podczas którego rozpatrywano różne europejskie modele wyrażenia zgody lub sprzeciwu na pobranie narządów po śmierci.

Bardzo ciekawą imprezą towarzyszącą zjazdowi był Marsz Nordic Walking, który zorganizowano pod hasłem „Tak dla Transplantacji”. Marsz miał również przypomnieć o Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, który obchodzony jest 26 października.

Zdjęcia