Aktualności

2019-10-18

Rozmawiali o zarządzaniu

Zakończyły się dwudniowe warsztaty szkoleniowe z kierowniczą  kadrą zarządzającą w pielęgniarstwie i  pełnomocnikami ds. zarządzania jakością Wojskowej Służby Zdrowia.
Organizatorem warsztatów był Departament Wojskowej Służby Zdrowia oraz 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób z całego kraju, m.in. z Gdańska, Bydgoszczy, Szczecina, Dęblina, Buska Zdroju, Lublina, Warszawy, Lądka Zdroju. – To już drugie warsztaty tego typu i mam przekonanie, że nasze spotkania są na tyle owocne, że powinniśmy je kontynuować – mówiła we Wrocławiu dr Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia.
W dwudniowym szkoleniu uczestniczyły także m.in. ppłk dr Barbara Sońta, starszy specjalista zespołu pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, Wydział Organizacji Systemu Ochrony Zdrowia  Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz dr Lidia Sierpińska, konsultant krajowa ds. obronności w dziedzinie pielęgniarstwa.
W liście skierowanym do uczestników warsztatów komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański podkreślał wielką rolę pielęgniarek naczelnych i oddziałowych. - Za skuteczność leczenia odpowiada ordynator i jego kadra lekarska, ale wszystkie badania pokazują, że dla pacjentów niemal równie ważna, jak jakość leczenia, jest atmosfera miejsca, w którym dochodzą do zdrowia. A tę tworzy zwykle oddziałowa i pielęgniarka naczelna.
Na przykładzie oddanego do użytku przed dwoma laty Zintegrowanego Bloku Operacyjnego płk Tański pokazał także, jak ważny jest proces zarządzania jakością. - Począwszy od sposobu mycia podłóg, przez planowanie zabiegów przy pomocy programów komputerowych aż po obsługę kosmicznej wręcz aparatury pracującej w salach operacyjnych – wszędzie postawiliśmy na wysoką jakość, która decyduje o powodzeniu podczas ratowania zdrowia i życia naszych pacjentów – napisał komendant 4. WSK.
Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów z okolicznościowym wykładem „Komunikacyjne relacje z pacjentem” wystąpił wybitny językoznawca prof. Jan Miodek. 
Poza zajęciami merytorycznymi: wykładami, prelekcjami, prezentacjami i dyskusjami, goście warsztatów zwiedzili Wrocław, m.in. Panoramę Racławicką, Rynek i Ostrów Tumski. W naszym szpitalu mieli okazję obejrzeć Zintegrowany Blok Operacyjny oraz wyremontowany oddział internistyczny.
Kolejne warsztaty zaplanowano w Gdańsku w przyszłym roku.

Fot. Ryszard Godlewski

Zdjęcia