Aktualności

2019-08-20

Udany przeszczep wątroby!

4. Wojskowy Szpital Kliniczny jest pierwszą placówką wojskowej służby zdrowia, w której przeprowadza się transplantacje wątroby. Tym samym dołączyliśmy do elitarnego grona ośmiu innych polskich szpitali, które są w stanie wykonać tak skomplikowane zabiegi.
- Jestem niezmiernie dumny z całego zespołu, który doprowadził do szczęśliwego zakończenia tego przeszczepienia, ale najbardziej cieszy mnie dobre zdrowie naszej pacjentki. Warto było podjąć ogromny wysiłek organizacyjny, żeby teraz widzieć panią w tak dobrej kondycji – mówił komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański podczas spotkania z Ireną Szokal, która kilkanaście dni wcześniej poddała się zabiegowi transplantacji wątroby. – Szczerze mówiąc, miałam trochę obaw, nawet tuż przed zabiegiem chciałam zejść z wózka i zrezygnować. Na szczęście zaufałam lekarzom i teraz cieszę się życiem – odpowiedziała wyraźnie wzruszona mieszkanka Lwówka Śląskiego.
55-letnia pani Irena zachorowała ponad dwa lata temu. Gdy możliwość leczenia farmakologicznego się wyczerpała, pacjentka poddała się kwalifikacji do przeszczepu. – To żmudny, kilkumiesięczny, ale niezbędny proces – podkreśla dr Katarzyna Rotter, specjalista chorób zakaźnych i transplantolog ze szpitala przy ul. Koszarowej, która współpracuje z naszą placówką.
Na nową wątrobę chora nie musiała czekać bardzo długo. Po trzech miesiącach pojawił się odpowiedni organ i szansa dla pani Ireny na długie życie. Zabieg przeprowadził dr n. med. Paweł Chudoba z zespołem. W 4. WSK dr Chudoba jest ordynatorem oddziału chirurgii transplantacyjnej, ale na Dolnym Śląsku pełni także funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie. – Operacja naszej pacjentki trwał około siedmiu godzin, ale była jedynie zwieńczeniem długich przygotowań.  – Każdy przeszczep jest wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Uczestniczy w nim nawet około 60 osób, ponieważ oprócz lekarzy chirurgów, transplantologów, specjalistów z różnych zakresów, pracują pielęgniarki, laboranci, fizjoterapeuci, koordynatorzy, słowem - sztab ludzi – mówi dr Chudoba. Lekarz zwraca uwagę na to, jak ważna jest opieka anestezjologiczna w trakcie wielogodzinnej operacji oraz prowadzenie chorego później, w oddziale intensywnej terapii.
Dr n. med. Małgorzata Lipińska-Gediga, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii: - Bezpieczne przeprowadzenie pacjenta obciążonego różnymi schorzeniami przez zabieg, a następnie prowadzenie w naszym oddziale jest wielkim wyzwaniem. Udało nam się stworzyć zespół - jest w nim dr Paweł Rewak, odpowiadający za anestezję transplantologicznej - ale także inne osoby, które zajmują się pacjentami po przeszczepach. Znajdujemy się już na takim etapie wyszkolenia, że w zasadzie przez całą dobę jesteśmy gotowi na przyjęcie chorych po przeszczepach.
Prof. Jacek Śmigielski, kierownik Kliniki Chirurgicznej podkreśla, że przygotowania do przeszczepienia wątroby zaczęły się ponad rok temu, a zintensyfikowały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. – To ogromny wysiłek, który doprowadził nas do miejsca, w którym widzimy zdrową, uśmiechniętą pacjentkę. Mamy zamiar zakasać rękawy jeszcze bardziej i poważnie myśleć o transplantacjach innych narządów. Na razie jesteśmy dumni z tego, że Wrocław jest drugim w Polsce miastem, który ma dwa ośrodki transplantologiczne, a 4. WSK jedynym szpitalem wojskowej służby zdrowia, który wykonuje przeszczep wątroby.

Media o tym wydarzeniu:

Polskie Radio Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/89324/Szpital-wojskowy-we-Wroclawiu-bedzie-przeszczepiac-watroby

Gazeta Wyborcza:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25103675,drugi-szpital-we-wroclawiu-przeszczepia-watroby.html

Fakty TVP Wrocław:

https://wroclaw.tvp.pl/1631511/fakty

Onet:

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/przeszczepy-watroby-w-szpitalu-wojskowym-we-wroclawiu/m0re65q

RMF FM:

https://twojezdrowie.rmf24.pl/news-wroclaw-szpital-wojskowy-9-polskim-szpitalem-wykonujacym-prz,nId,3158905

Gazeta Wrocławska:

https://gazetawroclawska.pl/niecodzienny-przeszczep-watroby-we-wroclawskim-szpitalu/ga/c1-14362865/zd/38073769

Zdjęcia