Aktualności

2019-07-29

Dotacja dla Ośrodka Leczenia Niepłodności

3,5 mln zł dostał Ośrodek Leczenia Niepłodności, który działa w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Umowę na przekazanie ostatniej transzy podpisali w piątek w naszym szpitalu wiceminister zdrowia Zbigniew Król oraz komendant płk dr n. med. Wojciech Tański.
4. WSK znajduje się w gronie kilkunastu placówek, które realizują „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”. Podstawowym jego celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Z programu mogą skorzystać małżeństwa i osoby we wspólnym pożyciu, u których występuje problem niepłodności, a także u których niepłodność nie była wcześniej zdiagnozowana.
4. WSK został wybrany do realizacji programu, ponieważ, jak podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej, wiceminister Król „przedstawił jedną z najlepszych ofert”. – Mają państwo duże możliwości diagnostyczne, ale także terapeutyczne – uzasadniał wiceminister.
Ośrodek działa przy niewielkim Klinicznym Oddziale Ginekologii Onkologicznej i Prokreacyjnej. Prowadzi także poradnię leczenia niepłodności, w której pomocy szuka już około 140 par. W ciągu roku lekarzom udało się zdiagnozować i zoperować prawie tysiąc pacjentek. – Mamy bardzo dobrych specjalistów oraz znakomicie wyposażony Zintegrowany Blok Operacyjny. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie leczyć na europejskim poziomie – mówi komendant Tański.
Pieniądze, które pochodzą z dotacji unijnej oraz z Ministerstwa Zdrowia, zostaną przeznaczone na zakup kolejnej partii sprzętu medycznego, niezbędnego do diagnostyki i operacji par starających się o dziecko. W ubiegłym roku Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej i Prokreacyjnej został wyposażony m.in. w ultrasonograf, nóż ultradźwiękowy z systemem koagulacji, pompy, system integracji audiowizualnej, zestaw histeroskopowy i wiele drobniejszych sprzętów. – Bez tych urządzeń nie bylibyśmy w stanie pracować, ponieważ większość zabiegów staramy się wykonywać małoinwazyjną metodą laparoskopową – mówi kierownik oddziału, dr n. med. Jarosław Pająk.
W najbliższym czasie oddział wzbogaci się m.in. o instrumentarium endoskopowe i pompy infuzyjne strzykawkowe z wyposażeniem.  – Nie ukrywam, że bardzo liczymy też na większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który obecnie jest symboliczny, i możliwość leczenia większej grupy osób. Potrzeby są bowiem bardzo duże i pacjentki muszą czekać na zabieg nawet kilka miesięcy – podkreśla dr Pająk. 

Materiał w „Faktach” TVP Wrocław:
https://wroclaw.tvp.pl/43676080/26072019-2100

Materiał w Polskim Radiu Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/88811/Ponad-3-5-miliona-zlotych-na-leczenie-nieplodnosci

Zdjęcia