4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Jak postępować z poszkodowanymi podczas ataku bronią masowego rażenia? Jak personel medyczny powinien ratować zdrowie rannych a jednocześnie dbać o własne bezpieczeństwo? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas konferencji i ćwiczeń praktycznych „Masowa dekontaminacja rannych i porażonych czynnikami broni masowego rażenia – postępowanie szpitalne”.
Scenariusz ćwiczeń był krótki: w centrum handlowym we Wrocławiu następuje atak bronią masowego rażenia. Nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju broni użyli terroryści, a zatem z poszkodowanymi należy postępować w taki sposób, by ratując ich życie, nie narazić jednocześnie zdrowia personelu medycznego. Do szpitala, specjalnym autobusem, przyjeżdża kilkanaście osób. Dwie kolejne, z obrażeniami wielonarządowymi, docierają karetkami. Na miejscu konieczne jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych (zajmuje się tym Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej), dekontaminacja poszkodowanych (usunięcie i dezaktywacja substancji szkodliwej np. materiału radioaktywnego, chemikaliów, czynników biologicznych), za co odpowiada Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz ocena stanu zdrowia i udzielenie pomocy rannym przez personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Podczas, gdy poszkodowani są opatrywani, trwają prace związane z ustaleniem rodzaju użytej broni. Zajmują się tym świetnie wyszkoleni specjaliści z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP (CRESZ), którzy z Warszawy przyjechali z mobilnym laboratorium. To kilkutonowy kontener wyposażony w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu w ciągu godziny można określić rodzaj patogenu, użytego podczas ataku.
- Na szczęście to tylko ćwiczenia, ale w każdej chwili powinniśmy być gotowi do działania – mówi komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański. – Ponieważ najważniejsza jest w takich sytuacjach współpraca, musimy ćwiczyć systematycznie i uczyć się od siebie nawzajem.
Ćwiczenia praktyczne poprzedziły wykłady znakomitych gości. Wśród prelegentów byli m.in. prof. Łukasz Łaczmański i dr Agnieszka Korzeniowska z Instytutu Immunologii Terapii Doświadczalnej PAN, prof. Witalis Pelowski z Akademii Wojsk Lądowych, mjr Łukasz Krzowski i por. dr inż. Karol Korzekwa (CRESZ), dr inż. Agnieszka Dyląg z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej, ppłk Jarosław Czepiel z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń oraz Włodzimierz Klesta z 4. WSK, główny organizator konferencji.
Relacja w Radiu Wrocław: