Aktualności

2019-04-02

Mistrzowska współpraca urologów i chirurgów

Dwa różne nowotwory – jeden zabieg. Nasi urolodzy i chirurdzy podczas jednej operacji usunęli chorą nerkę oraz fragment jelita grubego. Po czterech dniach pacjent mógł wrócić do domu.
67-letni mężczyzna był diagnozowany w 4. WSK z powodu bólu kręgosłupa. Badanie tomografem wykazało, że pacjent choruje także na nowotwór nerki oraz jelita grubego. – To tzw. nowotwory synchroniczne, czyli niezależne od siebie, dotykające dwóch różnych organów lub układów – tłumaczy prof. Tomasz Szydełko, kierownik Klinicznego Oddziału Urologicznego 4. WSK. – Nieczęsto się to zdarza, ale niekiedy, przy okazji diagnozowania podstawowego problemu, z którym zgłasza się pacjent, natykamy się na poważniejszy często kłopot – mówi prof. Szydełko.
Decyzja lekarzy była szybka: usuniemy oba złośliwe nowotwory podczas jednego zabiegu laparoskopowego. Najpierw do sali operacyjnej wszedł zespół urologów, który zajął się chorą nerką, a po około dwóch godzinach zespół chirurgów, który podjął się resekcji guza jelita grubego. – Korzyści dla chorego są oczywiste: zamiast dwóch operacji - jedna, zamiast dwóch znieczuleń – jedno, krótszy czas rekonwalescencji oraz  szybsza, jeśli w ogóle okaże się konieczna, chemioterapia – wyjaśnia kierownik Kliniki Chirurgicznej 4. WSK, prof. Jacek Śmigielski. 
Prof. Szydełko: - Bardzo ważne jest i to, że oba zabiegi wykonaliśmy metodą laparoskopową, maksymalnie oszczędzającą dla chorego. Wystarczyły cztery nacięcia o szerokości około jednego centymetra i jedno kilkucentymetrowe, przez które wyjęliśmy zarówno nerkę jak i jelito grube. Decydując się na zabieg klasyczny pacjent miałby cięcie o długości 20-25 pod łukiem żebrowym oraz drugie cięcie w podbrzuszu. Korzyść z zabiegu laparoskopowego jest więc oczywista – wyjaśnia profesor.
Pacjent zniósł operację doskonale. Cztery dni później mógł wrócić do domu. – Mam się bardzo dobrze, jem, piję, i gdyby nie ból kręgosłupa, mógłbym powiedzieć, że czuję się jak 20-latek – żartował przed wyjściem.
Prof. Szydełko: - To pierwszy tego typu zabieg w naszym szpitalu. Był możliwy, ponieważ dysponujemy doskonałym sprzętem medycznym i doświadczonymi specjalistami. Takie kompleksowe zabiegi pokazują również, że duży, wielospecjalistyczny szpital może zaoferować pacjentom po prostu dużo więcej.

Relacja w Radiu Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/85841/Lekarski-majstersztyk-usuneli-dwa-nowotwory-podczas-jednej-operacji

Relacja w TVP Wrocław (od. ok. 15 min 30 sek.):

https://wroclaw.tvp.pl/42022236/02042019-1830

Zdjęcia