Aktualności

2019-02-19

Remont zgodnie z planem

Trwa generalny remont Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych. – Wszystko idzie zgodnie z planem i mam nadzieję, że zakończy się w przewidywanym terminie, a może nawet nieco szybciej – mówi komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański.
Przebudowa obejmuje drugie piętro oraz fragment jednej z klatek schodowych, a także parteru. – Zakres prac jest bardzo szeroki, ponieważ wiąże się wymianą instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wymianą tynków, posadzek, drzwi oraz okien – wylicza szef logistyki, ppłk mgr Marek Oryszczak. Wiele najtrudniejszych zadań już zostało wykonanych, jednak przed budowlańcami nadal sporo pracy.
Po remoncie pacjenci będą leczeni w o wiele lepszych niż dotąd warunkach: przede wszystkim powstaną trzyosobowe sale z łazienkami i toaletami oraz, co jest bardzo ważne latem, oddział będzie w całości klimatyzowany. Ponadto przewidziano nową pracownię polisomnografii, czyli pracownię zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu np. bezdechem sennym. Będzie się składać z dwóch w pełni monitorowanych i doskonale wyciszonych sal. Na oddziale powstanie także 4-łóżkowa sala nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, pracownia bronchoskopii (z kolumną anestezjologiczną i myjnią endoskopów) oraz pracownia USG. Zdecydowanie lepsze warunki pracy będzie miał także personel oddziału: obok dyżurki pielęgniarek i pokoju lekarskiego będzie można korzystać z dobrze zaprojektowanego pokoju socjalnego.
Koszt inwestycji szacuje się na 11,7 mln zł. Pieniądze w lwiej części pochodzą z Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Po wybudowaniu „serca” szpitala, czyli supernowoczesnego Zintegrowanego Bloku Operacyjnego, chcemy poprawiać komfort naszych pacjentów na kolejnych oddziałach. Bardzo się cieszę, że zaczęliśmy od Kliniki Chorób Wewnętrznych, w której leczeni są zwykle najstarsi nasi chorzy - mocno schorowani i wymagający długotrwałej, kompleksowej opieki. Oprócz fachowej pomocy medycznej chcemy zaoferować im także godne warunki leczenia – podkreśla komendant 4. WSK płk dr n. med. Wojciech Tański. Wczoraj, wspólnie z szefem logistyki 4. WSK, oglądał remontowany oddział oraz rozmawiał z pracownikami firmy OBIS2, która jest głównym wykonawcą przebudowy. – Termin zakończenia prac przypada na październik, ale po cichu liczę, że czas remontu uda się skrócić o kilka tygodni, i jak najszybciej przyjąć pierwszych pacjentów – dodaje komendant 4. WSK.

Zdjęcia