4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
- Pacjenci coraz częściej sygnalizują lekarzom pierwszego kontaktu, że coś ich niepokoi. I bardzo dobrze, ponieważ im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, tym większe mamy szanse na jej stuprocentowe wyleczenie lub na znaczne przedłużenie życia pacjenta – mówi lek. Anna Pilecka, zastępca ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej w 4. WSK.
Oddział Onkologii Klinicznej liczy zaledwie 13 łóżek stacjonarnych oraz pięć tzw. jednodniowych. – I dlatego atmosfera jest tu zupełnie inna niż w dużych szpitalach specjalistycznych, w których chory czuje się zagubiony i trochę anonimowy – mówi Eugeniusz Rusiński, jeden z pacjentów. – Szybko zostałem tutaj zoperowany i teraz z powodzeniem, również tutaj, kontynuuję leczenie – opowiadał dziennikarce TVP Wrocław. Ekipa telewizyjna gościła u nas, przygotowując materiał z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Dr Anna Pilecka podkreśla, że oddział ma dostęp do najnowszych leków onkologicznych, w tym tzw. terapii celowanej, dzięki czemu w niczym nie ustępuje innym ośrodkom onkologicznym w Europie. – Poza tym ważne jest, że mamy świetne zaplecze w postaci Ośrodka Diagnostyki Obrazowej, w skład którego wchodzi znakomicie wyposażony Zakład Medycyny Nuklearnej.
- Prowadzimy naszych pacjentów przez chorobę, zapewniamy im prawidłowe leczenie, ale także wsparcie psychologiczne. Chory powinien czuć, że ma obok przyjazną duszę – mówi mgr Iwona Garstka, specjalistka onkologiczna i pielęgniarka oddziałowa. – Pewnie dlatego wielu naszych chorych utrzymuje z nami kontakt także po zakończeniu leczenia, przysyła życzenia świąteczne, a nawet zawiadamia o ważnych rodzinnych wydarzeniach.
Ministerstwo Zdrowia, informując o Światowym Dniu Walki z Rakiem, zachęca do badań profilaktycznych. "Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1% zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci" – czytamy na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Materiał w Faktach TVP Wrocław (od 12 min.)