Aktualności

2018-12-05

Reaguj na przemoc! Załóż Niebieską Kartę!

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że wobec pacjenta stosowano przemoc domową? Gdzie zgłosić swoje obawy? Jak pomóc i dlaczego nie można być obojętnym? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadały przedstawicielki wrocławskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W dwóch szkoleniach zorganizowanych przez Aleksandrę Kiersz, pracownika socjalnego 4. WSK oraz Katarzynę Żytniewską, pełnomocnika komendanta ds. pacjenta 4. WSK wzięło udział kilkadziesiąt osób z naszego szpitala: lekarze,  pielęgniarki, ratownicy medyczni. – Chciałyśmy uwrażliwić personel medyczny na przypadki przemocy domowej wobec chorych oraz rozwiać obawy związane z zakładaniem tzw. Niebieskiej Karty – mówi Aleksandra Kiersz. A Katarzyna Żytniewska dodaje: - Lekarz lub pielęgniarka są czasami pierwszymi lub wręcz jedynymi osobami, które mogą dostrzec, że pacjent jest ofiarą przemocy domowej. I niekoniecznie chodzi o przemoc fizyczną, równie często mamy do czynienia z przemocą psychiczną, seksualną lub ekonomiczną. 
Szkolenie prowadziły pracownice Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie MOPS: kom. Ewelina Rosa z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Bożena Janiszewska i Magdalena Nowacka z MOPS. Przypomniały, jak założyć Niebieską Kartę, gdzie ją przesłać i jakie - po przeanalizowaniu dokumentów - są kolejne kroki podejmowane przez Zespół. Apelowały także, by nie bać się zakładania Niebieskiej Karty. Może to zrobić zarówno ratownik z karetki pogotowia ratunkowego, jak i lekarz lub pielęgniarka w przychodni lub szpitalu, do którego trafia potencjalna ofiara przemocy. – Lepiej, gdy dostaniemy dwa zgłoszenia dotyczące tego samego chorego, niż gdybyśmy nie otrzymały żadnego – podkreśliły.

Zdjęcia