4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii 4. WSK oraz prof. Stefan Anker ze szpitala Charité w Berlinie odebrali Nagrodę COPERNICUS 2018, przyznawaną za wybitne osiągnięcia naukowe, będące owocem współpracy polsko-niemieckiej.
Prestiżową nagrodę przyznają wspólnie co dwa lata (od 2006 roku) Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Niemiecka Fundacja Naukowa.
Tegoroczną galę zorganizowano w berlińskim Muzeum Historii Medycyny Charité. Wręczenie nagród poprzedziły wystąpienia m.in. przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań dr. Petera Greislera, który podkreślił znaczenie „szeroko zakrojonej współpracy naukowej między Polską i Niemcami” oraz prezesów obu fundacji przyznających nagrodę: prof. Macieja Żylicza i prof. Petera Strohschneidera. Obaj prezesi w szczególny sposób uwypuklili aspekt „wolności badawczej”, która jest podstawą osiągania świetnych wyników naukowych.
Profesorowie Ponikowski i Anker zostali wyróżnieni za wspólne badania nad niewydolnością serca, które pomogły m.in. w opracowaniu nowych metod leczenia. – Zaczynaliśmy jako młodzi ludzie podczas pracy w Royal Brompton Hospital w Londynie – wspomina prof. Ponikowski. – Połączyły nas podobne zainteresowania, później publikacje naukowe i współpraca w ramach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Realizowaliśmy także programy unijne w zakresie kardiologii, a poza wszystkim serdecznie się przyjaźnimy.
Profesor nie ukrywa, że nagroda bardzo go ucieszyła. - Dowodzi, że dzielenie wspólnych pasji może być owocne i, poza wszystkim, bardzo przyjemne. Mam nadzieję na kolejne wyzwania dla mnie i prof. Stefana Ankera. Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – śmieje się prof. Ponikowski.
Każdy z badaczy otrzymał 100 tys. euro, z czego 80 tys. to część subwencyjna nagrody. Na co zostanie wykorzystana? – Chciałbym ją przeznaczyć na wsparcie badań młodych lekarzy w zakresie niewydolności serca. Jestem już po wstępnych rozmowach z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej – kończy prof. Ponikowski.
Fot. Jens Jeske/DFG