Aktualności

2018-05-21

Leczą serca najlepiej na Dolnym Śląsku

Nasze kliniki kardiologii i kardiochirurgii zajęły najwyższe lokaty spośród wszystkich szpitali dolnośląskich w rankingu placówek leczących serce. Listę opublikował tygodnik „Wprost”.
Ranking prezentowany przez tygodnik przygotowało czasopismo „Menedżer Zdrowia” oraz wydawnictwo medyczne Termedia. Powstał na bazie ankiet opracowanych przez ekspertów (Narodowy Fundusz Zdrowia, profesorowie, konsultanci wojewódzcy oraz krajowi), wypełnionych przez szpitale oraz zweryfikowanych poprzez porównanie z danymi NFZ. Pod uwagę brano m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur medycznych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, liczbę specjalistów, łóżek szpitalnych oraz sal operacyjnych.
Wśród wszystkich oddziałów dolnośląskich Klinika Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego (kierownik prof. Piotr Ponikowski) uplasowała się na 8. miejscu w Polsce i jednocześnie najwyższym w regionie. Kolejna placówka kardiologiczna z Dolnego Śląska, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, była 15. Najlepsze - i to niezmiennie od lat – w leczeniu schorzeń kardiologicznych są szpitale w Zabrzu, Katowicach i Warszawie.
Bardzo dobre miejsce w rankingu osiągnęli także nasi kardiochirurdzy. Wśród 20 placówek, które wypełniły ankiety, Klinika Kardiochirurgii 4. WSK (kierownik dr n. med. Jacek Skiba) uplasowała się na 7. miejscu z niedużą stratą do czołowych szpitali z Zabrza, Gdańska i Warszawy. Tuż za nami, na ósmej pozycji znalazł się Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, a na 13. Medinet.
Warto przypomnieć, że Klinika Kardiologii oraz Klinika Kardiochirurgii wchodzą w skład Ośrodka Chorób Serca 4. WSK. Jego szefem jest prof. Waldemar Banasiak.