Aktualności

2013-05-16

Pierwszy przeszczep nerki za nami!

Z powodzeniem rozpoczęliśmy program transplantacyjny. W minioną sobotę nasi chirurdzy po raz pierwszy przeszczepili nerkę od zmarłego dawcy.
Biorcą była 32-letnia wrocławianka, która z powodu choroby nerek przez kilka ostatnich lat musiała być dializowana. Zabieg przeprowadził zespół pod kierunkiem prof. Dariusza Janczaka, kierownika Kliniki Chirurgicznej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu. Operacja przebiegła znakomicie, bo choć transplantacja była pierwszą w historii wrocławskiej placówki, prof. Janczak to niezwykle doświadczony transplantolog, który na koncie ma już ponad 300 przeszczepów nerek. – Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się zrealizować plan rozwoju Kliniki Chirurgicznej i poszerzyć jej zakres działania właśnie o transplantologię, która jest szczytem osiągnięć medycyny – mówi prof. Janczak.   
Pacjentka przez dwie doby pozostawała pod naszą opieką, a następnie w dobrym stanie została przewieziona do Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie będzie leczona immunosupresyjnie.
Przeszczep w 4.WSK jest pierwszą transplantacją w szpitalach wojskowych w Polsce. – To powód do prawdziwej dumy – ocenia  płk lek. Grzegorz Stoinski, komendant wrocławskiej placówki. – Od wielu lat staramy się prowadzić politykę kadrową w taki sposób, by realizować kolejne cele w medycynie. Najważniejsi są ludzie, ambitny zespół, z którym warto pracować – podkreśla komendant.
Starania o możliwość przeprowadzenia przeszczepu nerki 4. WSK rozpoczął od utworzenia przed trzema laty oddziału chirurgii naczyniowej oraz niedawno oddziału transplantologii klinicznej. Poza tym szpital musiał wprowadzić konieczne zmiany w statucie, uzyskać akredytację Ministerstwa Zdrowia, Poltransplantu oraz kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
MK

Zdjęcia