Aktualności

2018-01-09

Europejska czołówka kardiologów w 4.WSK

250 kardiologów interwencyjnych z Europy weźmie udział w szkoleniu organizowanym od najbliższego czwartku przez Ośrodek Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Gdy jedni lekarze będą operować, inni na bieżąco prześledzą ich pracę na ekranach sali konferencyjnej.
Zabiegi zaplanowano w pracowni hemodynamiki naszego szpitala, ale dzięki bezpośredniej transmisji, kilkuset uczestników warsztatów zobaczy je w hotelu oddalonym o kilka kilometrów od 4. WSK. Co więcej, lekarze będą mogli nie tylko podpatrywać metody zastosowane przez operatorów, ale także na żywo omawiać i komentować sposób postępowania kolegów wykonujących zabiegi. – To kapitalna edukacja – mówi prof. Krzysztof Reczuch, jeden z głównych organizatorów wrocławskiego spotkania. – Można na bieżąco omawiać sposób działania, wyjaśniać niuanse zabiegu a jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, modyfikować sposób pracy pod wpływem np. rady doświadczonego kolegi, siedzącego przed ekranem w hotelu. Taki rodzaj kontaktu jest bezcenny – podkreśla profesor.
Kardiolodzy 4. WSK już po raz szósty organizują warsztaty rotablacji. Rotablacja to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Stosuje się ją u pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są tak zwapniałe, że tradycyjne „balonikowanie” nie jest możliwe lub nie przynosi efektu. Doświadczony w tego typu operacjach kardiolog, uzbrojony w wiertło o średnicy 1 milimetra, poruszającego się z zawrotną prędkością ok. 150 tys. obrotów na minutę, jest w stanie udrożnić zwężenie i wydatnie pomóc choremu.
W warsztatach weźmie udział cała europejska czołówka specjalistów z tego zakresu. W komplecie stawi się także zarząd Europejskiego Klubu Rotablacji. – Spotkania Klubu odbywały sie do niedawna wyłącznie w Paryżu. Teraz także we Wrocławiu, co naturalnie bardzo nas cieszy. Będą więc eksperci z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Grecji, Węgier, Austrii oraz Belgii. A uczyć chcą się od nich koledzy z naprawdę całej Europy – podkreśla prof. Reczuch.
Warsztaty rotablacji potrwają trzy dni. W najbliższy czwartek uczestnicy spotkają się podczas części teoretycznej, będą również ćwiczyć zabiegi na symulatorach. Tego dnia przewidziano spotkanie z głównym inżynierem sprzętu, który jest wykorzystywany podczas zabiegów. – Inżynierem jest  Amerykanka - przyjedzie do Wrocławia, by podyskutować z nami o wszelkich nowinkach technicznych i wysłuchać ewentualnych sugestii – mówi prof. Reczuch. – A w piątek zaczynamy już operacje i transmisje na żywo.
Międzynarodowe zespoły kardiologów (z kierownikiem Pracowni Hemodynamiki naszego szpitala, dr. n. med. Arturem Telichowskim) zoperują trzech pacjentów. To mieszkańcy Dolnego Śląska, wszyscy w podeszłym wieku, z krytycznym zwężeniem w tętnicach wieńcowych, które uniemożliwiają normalne życie. Można spodziewać się ożywionej dyskusji gości, bo jak zaznacza prof. Reczuch, który zastosował tę metodę leczenia u ok. 400 pacjentów, każdy zabieg może nieść spore zaskoczenia i nieoczekiwane komplikacje.
W sobotę, ostatnim dniu warsztatów, lekarze przeprowadzą jeszcze sześć kolejnych operacji, które nie będą już jednak transmitowane. W pracowni hemodynamiki każdy zabieg będzie mogło natomiast z bliska obserwować nawet sześciu uczących się kardiologów. Początkowo organizatorzy chcieli przeprowadzić tylko trzy takie zabiegi, ale chętnych lekarzy było tak wielu, że postanowiono operować na dwóch stołach równocześnie. Dzięki temu z tej formy nauki skorzysta w sumie aż 32 lekarzy. – Bardzo cieszą mnie te warsztaty – mówi prof. Reczuch. - Są doskonałą okazją do szkolenia oraz wymiany doświadczeń. Tu nikt nie mędrkuje, ale z życzliwością dzieli się po prostu wiedzą i doświadczeniem.

Na zdjęciu: W ubiegłym roku w warsztatach wzięło udział ok. 150 lekarzy. W tym - ponad stu wiecej.

Warsztaty w mediach:

RMF FM:

http://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/organy-wewnetrzne/news-rotablacja-mniej-inwazyjna-niz-bypassy-to-nadzieja-dla-wielu,nId,2506841

Polskie Radio Wrocław (także materiał wideo):

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/74120/Wroclaw-Kardiolodzy-z-wiertarka-Specjalisci-z-calej-Europy-szkolili-sie-w-rotablacji

TVP Wrocław:

http://wroclaw.tvp.pl/35565401/11012018

Zdjęcia