Aktualności

2017-12-11

Nowy blok już pracuje!

Pierwsi pacjenci wjechali dzisiaj, tuż po godz. 8 rano, do Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Jeszcze w tym tygodniu w nowej lokalizacji zacznie działać Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Specjaliści z trzech oddziałów: neurochirurgii, ortopedii oraz laryngologii jako pierwsi rozpoczęli pracę w Zintegrowanym Bloku Operacyjnym. - Jak nastawienie? – zapytaliśmy wchodzącego do sali operacyjnej  prof. Bogdana Czapigę, szefa Klinicznego Oddziału Neurochiorurgii. – Pozytywne, czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością – mówił profesor.
Pierwszą pacjentką okazała się ok. 60-letnia kobieta z tętniakiem mózgu. Zabieg przeprowadził prof. Czapiga oraz dr n. med. Marta Koźba-Gosztyła wraz z zespołem. – Wszystko przebiegło prawidłowo. Cieszę się, że możemy pacjentom zaoferować tak dobre warunki, a nie ukrywam, że również komfort naszej pracy jest zdecydowanie lepszy – komentował po zabiegu prof. Czapiga.
Równolegle w innych salach ZBO operowali specjaliści z ortopedii oraz laryngologii. - Kolejne oddziały powinny przeprowadzić się do nowych sal w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi dr n. med. Piotr Garba, pełnomocnik komendanta ds. koordynacji, przygotowania i wdrażania do eksploatacji Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. - A prawdopodobnie już za kilka dni w nowej lokalizacji rozpocznie pracę zespół Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Zintegrowany Blok Operacyjny to 4-kondygnacyjny budynek, w którym obok 11 supernowocześnie wyposażonych sal operacyjnych (w tym jednej hybrydowej) znajduje się m.in. zautomatyzowana sterylizatornia, serwerownia, gabinety konsultacyjne, sale obserwacyjne Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz powiększony do 16 stanowisk Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Budowa ZBO trwała ponad cztery lata i kosztowała ok. 130 mln zł.

Zdjęcia