Aktualności

2017-11-16

Zintegrowany Blok Operacyjny już otwarty!

Jesteśmy pod wrażeniem Państwa pracy i efektu, jaki udało się osiągnąć – mówiła minister Beata Kempa podczas uroczystości otwarcia Zintegrowanego Bloku Operacyjnego.

Po blisko czterech latach od momentu rozpoczęcia budowy oraz siedmiu od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego, płk lek. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz zaproszeni goście: minister Beata Kempa, która reprezentowała prezesa Rady Ministrów, podsekretarz stanu w MON prof. Wojciech Fałkowski, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny oraz gen. dr. n. med. Stanisław Żmuda, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia przecięli wstęgę do Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Wcześniej min. Beata Kempa odczytała list od premier Beaty Szydło.

ZBO to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego typu obiektów w Polsce. Składa się z 11 sal operacyjnych, w tym sali hybrydowej, powiększonego do 16 stanowisk Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, nowoczesnej sterylizatorni, serwerowni, gabinetów konsultacyjnych, sali obserwacyjnej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – To serce naszego szpitala, wyposażone na miarę XXI wieku – mówił do zaproszonych gości płk. Tański. – I bardzo się cieszę, że mogę przekazać w ręce tak znakomitych fachowców świetnie wyposażony blok operacyjny, który posłuży tysiącom pacjentów.

Komendant 4. WSK podziękował min. Wojciechowi Fałkowskiemu za pomoc w pozyskiwaniu funduszy na budowę ZBO, a gen. Stanisławowi Żmudzie, który sprawuje bezpośredni nadzór właścicielski nad szpitalem, za przychylność podczas prowadzenia tak skomplikowanej inwestycji.

Min. Fałkowski zapowiedział, że resort obrony będzie nadal wspierał szpitale wojskowe, ponieważ  „wojskowa służba zdrowia jest niezbędna, zwłaszcza, jeśli prezentuje najwyższy poziom”.

Koszt budowy ZBO to ponad 130 mln zł, ponad 90 proc. tej kwoty wyłożył resort obrony.

Fot. Ryszard Godlewski

Relacja "Gazety Wrocławskiej":

http://www.gazetawroclawska.pl/zdrowie/g/blok-za-130-mln-zl-otwarty-kiedy-pierwsze-operacje,12680275,/

Relacja Polskiego Radia Wrocław:

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72444/Otwarto-nowy-blok-operacyjny-w-Szpitalu-Wojskowym-we-Wroclawiu

Relacja TVP Wrocław:

http://wroclaw.tvp.pl/34844388/16112017-2130

Relacja Gazety Wyborczej Wrocław:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22653546,nowy-blok-operacyjny-we-wroclawiu-ma-najnowsza-sale-hybrydowa.html#BoxLokWrocLink

Relacja Echo24.tv:

http://www.echo24.tv/artykul/nowoczesny-blok-operacyjny-w-wojskowym-6405

Relacja - Fakt (zdjęcia i film):

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/otwarcie-nowego-bloku-operacyjnego-w-szpitalu-wojskowym/g73c5gv

Zdjęcia