Aktualności

2017-09-21

Trening czyni mistrza - ćwiczenia w SOR

Katastrofa budowlana we Wrocławiu i masowy napływ pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, atak snajpera na terenie szpitala, pożar w jednej z klinik oraz naruszenie systemu ochrony szpitala – wszystko to przewidział scenariusz ćwiczeń szpitalnych służby ratunkowych.
Ćwiczenia praktyczne poprzedziła sesja teoretyczna „Szpital w zabezpieczeniu medycznym zdarzeń masowych”, podczas której o swoich doświadczeniach w tego typu sytuacjach mówili m.in. przedstawiciele  Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Nie pytaj, czy zdarzenie masowe  może się wydarzy, ale kiedy – zgodnie podkreślili prelegenci:  ppłk Krzysztof Karwan, dr Maciej Błaszczyszyn oraz Paweł Wiktorzak, opowiadając o realnych sytuacjach, z jakimi oddział ratunkowy WIM  musiał się zmierzyć . Bardzo ciekawe wykłady zaprezentowali również pozostali zaproszeni goście, m.in. płk dr hab. inż. Witalis Pellowski, mgr Mirosław Gierczak, kierownik Oddziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, Bogdan Serniak, szef Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Włodzimierz Klesta z 4. WSK.
- Katastrof, zdarzeń masowych nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy być na nie przygotowani – mówił płk lek. Wojciech Tański, komendant 4. WSK. – Powodzenie naszych działań będzie uzależnione od koordynacji wszystkich służb ratunkowych, stąd potrzeba wymiany myśli, rozmowy i lepszego poznania specyfiki pracy każdej ze służb – podkreślał.
W konferencji wzięli udział m.in. wojewoda  dolnośląski Paweł Hreniak, który był także jej patronem honorowym, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewa Mańkowska, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki oraz wielu przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, straży pożarnej, policji, żandarmerii wojskowej, szpitali wrocławskich, a także kierownicy oddziałów i klinik 4. WSK. 
Po wystąpieniach teoretycznych i dyskusji, goście obserwowali ćwiczenia praktyczne. W spektakularnej akcji zaprezentowali się antyterroryści, którzy pojmali grasującego na terenie szpitala snajpera oraz udzielili pierwszej pomocy postrzelonemu w akcji koledze (medycyna taktyczna SPAP). Kolejny epizod rozegrał się w oddziale ratunkowym, który musiał stawić czoła napływającym w krótkim czasie kilkunastu poszkodowanym w katastrofie budowlanej. W następnych akcjach zaprezentowali się strażacy, ewakuując z trzeciego piętra osoby zagrożone pożarem ora żołnierze wojsk chemicznych. - To niezwykle potrzebne ćwiczenia, podczas których sprawdzamy swoją sprawność i dostrzegamy błędy. W sytuacji realnej już ich nie popełnimy - komentuje ppłk dr. n. med. Sławomir Powierża, zastępca komendanta ds. medycznych 4. WSK.

Polskie Radio Wrocław (relacja i film):

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/70559/Antyterrorysci-strazacy-i-ratownicy-cwiczyli-we-wroclawskim-szpitalu

TVP Wrocław - relacja:

http://wroclaw.tvp.pl/34070951/20092017-1830

 

Zdjęcia