Aktualności

2017-08-24

Wiecej pieniędzy na zaćmy i endoprotezy

Dolnośląski NFZ przeznaczy dodatkowych 13,5 mln zł na endoprotezoplastykę oraz zabiegi usunięcia zaćmy.
Kolejki do tych zabiegów są jednymi z najdłuższych – trzeba na nie czekać nawet kilka lat. Ale dodatkowe środki, jakie wkrótce NFZ podzieli pomiędzy szpitale, mogą nie zmienić sytuacji w dużych, wrocławskich klinikach. Kłopot bowiem w tym, że wielu pacjentów, zamiast zdecydować się na zabieg w placówkach poza Wrocławiem, wybiera renomowane oddziały ortopedyczne w stolicy Dolnego Śląska, gdzie czas oczekiwania na operacje jest najdłuższy i sięga nawet kilka lat. – Pacjenci, tzw. stabilni, czekają u nas na endoprotezę stawu biodrowego lub kolanowego nawet pięć lat. Tak długi okres wynika nie tylko z braku pieniędzy, jakie mamy na ten cel, ale także z ograniczonych zasobów kadry medycznej, łóżek oraz stanowisk monitorujących chorych po zabiegu –tłumaczy płk dr. n. med. Leszek Lewczyk, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. – Poza tym, jako szpital, który pełni codzienne ostre dyżury, musimy zawsze mieć rezerwę dla pacjentów po urazach lub wypadkach komunikacyjnych – dodaje lekarz.
Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego Dolnoślązacy wybierają szpital wojskowy. – Wielu pacjentów wymagających wszczepienia endoprotezy to ludzie starsi, obarczeni dodatkowymi schorzeniami. U nas mają kompleksową opiekę wielospecjalistyczną np. kardiologiczną lub  neurologiczną, a co za tym idzie - większe poczucie bezpieczeństwa – dodaje dr Lewczyk.
Pani Regina, jedna z pacjentek, która kilka dni temu była operowana potwierdza: - Czekałam na zabieg pięć lat, ale kluczowa była dla mnie fachowość zespołu oraz doskonała opieka, jaką mam w szpitalu wojskowym. To dla mnie najważniejsze.
O tym, jak podzielić dodatkowe pieniądze pomiędzy dolnośląskimi oddziałami ortopedycznymi i okulistycznymi, NFZ zdecyduje we wrześniu.

Relacja  Radia Wrocław:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/69663/13-5-miliona-zlotych-na-dodatkowe-zabiegi-dla-dolnoslaskiego-NFZ