Aktualności

2017-08-22

Nasi kardiochirurdzy w obiektywie kamery

- Operacje małoinwazyjne są dla chorych szansą na krótszą rehabilitację i szybszy powrót do zdrowia. Opłacają się wszystkim – mówi dr n. med. Jacek Skiba, kierownik Kliniki Kardiochirurgii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Kilka dni temu nasi lekarze po raz kolejny zastosowali tę metodę, wymieniając uszkodzona zastawkę aortalną u 61-letniego pacjenta. Zabieg sfilmowała ekipa TVP Wrocław.
Technika dostępu z tzw. małego cięcia nie jest najnowszym odkryciem polskich kardiochirurgów. Nasi lekarze: dr Skiba oraz dr n. med. Marek Gemel już kilka lat temu uczyli się jej w klinice w Zabrzu u prof. Mariana Zembali. Obecnie cały zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii z powodzeniem stosuje ją zawsze, gdy jest taka możliwość.
Sześć dni temu operowali w ten sposób serce 61-letniego Jana Wojsa z Budziszowa Małego. Zabieg obserwowało oko kamery oraz ekipa TVP Wrocław, rejestrująca materiał do programu "Zdrowiej". – Wspólnie z dr. Skibą zaplanowaliśmy wymianę uszkodzonej zastawki aortalnej i, oczywiście, zastosowaliśmy technikę małoinwazyjną – opowiada dr n. med. Marek Mak. - Wszczepiliśmy zastawkę, wszystko przebiegało bez niespodzianek i nagle pojawił się dodatkowy kłopot - zobaczyliśmy pęknięta aortę. Zdecydowaliśmy, że natychmiast usuniemy  rozwarstwiony fragment, zastępując go sztuczną protezą – opowiada kardiochirurg.
Mimo nieoczekiwanych komplikacji i „podwójnego” zabiegu pacjent już dzisiaj opuścił szpital. – Czuję się bardzo dobrze i jestem wdzięczny lekarzom za to, co dla mnie zrobili – mówi  Jan Wojsa. - Teraz krótki odpoczynek w domu, a potem rehabilitacja w sanatorium. 
– Technicznie zabieg niczym nie różnił się od klasycznego, tyle, że nacięcie było dwa razy mniejsze. Koszt wykonania operacji również jest podobny, ale zasadniczo zmieni się czas pobytu pacjenta w szpitalu, jego rehabilitacji, a co za tym idzie także czas powrotu do pracy. Zyskujemy więc wszyscy, bo leczenie jest po prostu krótsze i tańsze - ocenia dr Skiba.

Relacja w TVP Wrocław:

http://wroclaw.tvp.pl/33660526/18082017

Zdjęcia