4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Trwają intensywne prace nad zakończeniem budowy Zintegrowanego Bloku Operacyjnego, najważniejszej od lat inwestycji 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.
- Mam nadzieję, że już za kilka miesięcy pierwsi pacjenci będą tutaj leczeni – mówił dziennikarzom komendant 4. WSK, płk lek. Wojciech Tański. – Oczywiście nie ma możliwości, by jednego dnia otworzyć cały obiekt, ale sukcesywnie, etapami zaczniemy wkrótce już przenosić działalność.
ZBO ma stanowić serce operacyjne szpitala. Z jedenastoma świetnie wyposażonymi salami operacyjnymi, w tym jedną hybrydową, powiększonym do 16 stanowisk Klinicznym Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii , salami wybudzeń, salami obserwacyjnymi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz całym zapleczem w postaci nowoczesnej centralnej sterylizatorni, salą konferencyjną, serwerownią, pomieszczeniami gospodarczymi obiekt będzie spełniał wszystkie, wyśrubowane normy. – Ważne, że nie mamy wielkiego poślizgu i wszystko idzie zgodnie z założonym harmonogramem – mówi płk Tański.
Na razie generalny wykonawca zakończył prace budowlane i wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego z wnioskiem o zgodę na użytkowanie. – Odpowiedź dostaniemy w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, ale równolegle prowadzimy już prace związane z wyposażaniem obiektu – dodaje ppłk Marek Oryszczak, szef logistyki 4. WSK.
Obiekt jest przestronny i zajmuje ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych. Na poziomie najniższym znajdują się m.in. pomieszczenia gospodarcze, szatnie oraz część sterylizatorni, na parterze kolejne pomieszczenia do sterylizacji, rozbudowany Szpitalny Oddział Ratunkowy z salami obserwacyjnymi i poczekalnią, a także sala konferencyjna, w której będzie można prowadzić wideotransmisję z zabiegów. Pierwsze piętro przeznaczono dla pacjentów Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, natomiast na drugim i trzecim zlokalizowano sale operacyjne. Ostatnią kondygnację zajęły pomieszczenia techniczne.
Prace nad Zintegrowanym Blokiem Operacyjnym rozpoczęły się w 2013 roku od ogłoszenia konkursu na najlepszy projekt architektoniczny. Budowa, wraz z wyposażeniem, pochłonie blisko 130 mln zł. Około 80 procent tej kwoty stanowią środki pozyskane z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Relacja "Gazety Wrocławskiej":
Relacja "Polskiego Radia Wrocław":