Aktualności

2017-04-27

Kardiochirurdzy na piątkę!


W najnowszym rankingu placówek kardiochirurgicznych opublikowanym przez tygodnik „Wprost” Klinika Kardiochirurgiczna naszego szpitala zajęła doskonałe piąte miejsce. Najlepsza na Dolnym Śląska okazała się także Klinika Kardiologii, plasując się w stawce na siódmej pozycji.
Ranking Szpitali 2017 powstał na podstawie ankiet, opracowanych przez ekspertów w poszczególnych dziedzinach, m.in. pracowników NFZ, konsultantów krajowych oraz wojewódzkich. Pod uwagę wzięto takie elementy jak: liczbę wykonywanych zabiegów, zakres dostępnej diagnostyki, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, liczbę monitorowanych łóżek w pododdziałach intensywnej terapii, a  także ilość łóżek i sal operacyjnych w oddziale.
Wśród 18 zgłoszonych do rankingu placówek, w których wykonuje się operacje serca bardzo wysokie, piąte, miejsce zajęła nieduża w porównaniu z konkurentami Klinika Kardiochirurgiczna kierowana przed dr. Jacka Skibę. Na czterech pierwszych pozycjach uplasowały się: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, SPSK nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu, warszawski Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Dziesiątą lokatę zajął w zestawieniu wrocławski Medinet. – Nie spodziewałem się tak wysokiej pozycji, bo konkurowaliśmy z ośrodkami typowo kardiochirurgicznymi, z tradycją o wiele dłuższą niż ma nasz oddział - komentuje dr Skiba. -  Ale pewne wskaźniki, np. jedynie 1,5-procentowa śmiertelność sytuuje nas zdecydowanie poniżej krajowej średniej i świadczy o znakomitym przygotowaniu personelu. Nie mam wątpliwości, że zaowocowała praca nas wszystkich.
Tygodnik „Wprost” na podobnej zasadzie stworzył ranking placówek  kardiologicznych. W stawce 20 zgłoszonych szpitali siódme miejsce zajęła Klinika Kardiologii 4. WSK,  prowadzona przez prof. Piotra Ponikowskiego. Oceniając poszczególne procedury (angioplastykę oraz implantację kardiowerterów-defibrylatorów) nasi kardiolodzy plasowali się na drugim miejscu w Polsce, za ośrodkiem z Zabrza. 17. lokatę zajął drugi wrocławski uczestnik rankingu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.
Warto przypomnieć, że kliniki kardiochirurgii oraz kardiologii tworzą wspólnie Ośrodek Chorób Serca, kierowany przez prof. Waldemara Banasiaka.  – Cieszą mnie te wyniki, ponieważ zajęliśmy wysokie miejsca w gronie kilku placówek specjalizujących się wyłącznie w leczeniu chorób serca. Tymczasem nasze kliniki są jedynie częścią szpitala wielospecjalistycznego, zatem powód do dumy mamy tym większy – mówi prof. Banasiak. - Szczegółowe dane rankingu pokazują nam również te strony, które powinniśmy poprawić, by dorównać do najlepszych w Polsce.