Bezpłatne badania

KOLONOSKOPIA

PRZEBADAJ SIĘ BEZPŁATNIE

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu

zaprasza na bezpłatne badanie

 

- Wczesne wykrycie nowotworu jelita grubego daje olbrzymią szansę na jego wyleczenie. Ale warunkiem jest wykonania kolonoskopii, czyli sprawdzenie całego jelita grubego i ewentualne usunięcie istniejących już polipów  – mówi dr Bartosz Ceglarski, kierownik Zakładu Endoskopii Zabiegowej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Zachęcam do badań, bo kolonoskopia umożliwia wczesne wykryci raka jelita grubego, gdy nie daje on jeszcze objawów, a możliwości jego leczenia w tak wczesnym stadium są bardzo duże. Kolonosopia daje także możliwość wykrycia i usuniecia zmian przednowotworowych takich jak polipy – dodaje lekarz.


Znakomitą okazją do zadbania o własne zdrowie jest program kolonoskopii przesiewowej, realizowany aktualnie w naszym Szpitalu. Jego celem jest zwiększenie odsetka wykrywania nowotworów jelita grubego we wczesnych stadiach zaawansowania oraz zahamowanie wzrostu liczby nowych przypadków zachorowania na raka.

 

DLA KOGO JEST TO BADANIE?

 •  pracujące osoby w wieku 55-64 lat,
 • osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha – rodzinnie występującym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością (HNPCC) lub rodzinną polipowatością gruczolakowatą (FAP), które posiadają potwierdzenie z poradni genetycznej,

przy czym ww. osoby zamieszkują powiaty: wrocławski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, m. Wrocław i są:

 • pracodawcami lub pracownikami,
 • osobami posiadającymi zatrudnienie lub własną działalność, które chwilowo nie pracowały z różnych przyczyn,
 • osobami prowadzącymi działalność na własny rachunek, w tym działalność gospodarczą, gospodarstwo rolne lub praktykę zawodową.

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

 

Zgłoś się osobiście do rejestracji badań przesiewowych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w rejestracji radiologicznej i programu badań przesiewowych

 

REJESTRACJA JEST CZYNNA W DNI ROBOCZE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00-15.00

BUDYNEK GŁÓWNY UL. WEIGLA 5, PARTER TEL: 261 660 776

 

DALSZE KROKI?

 

 1. Na miejscu wypełniasz dokumentację niezbędną do wzięcia udziały w programie.
 2. Przejdziesz konsultację lekarską kwalifikującą do programu i otrzymasz informacje jak się do badanie przygotować.
 3. Ustalisz termin badania.

 

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ!

tel. 261 660 493 w godz. 15.00 – 19.00

 

    W ramach badania Pacjent otrzymuje:

 • bezpłatne znieczulenie,
 • możliwość zwrotu kosztów dojazdu,
 • bezpłatnie środek do oczyszczenia jelita.

Co to jest Kolonoskopia?

 

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego miękkim, giętkim elektronicznym instrumentem, który lekarz pod kontrolą wzroku przesuwa w kierunku połączenia z jelitem cienkim. Jeśli w trakcie badanie zostaną stwierdzone polipy, które są stanem przedrakowym, usuwa się je w trakcie jednego badania. Zabieg jest niebolesny - odczuwalny dyskomfort porównywalny jest z łagodną niestrawnością.

 


Dlaczego tak ważne jest to badanie?

 

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. W Polsce zajmuje pod tym względem drugie miejsce. Statystycznie co 40 minut wykrywa się kolejny przypadek nowotworu jelita grubego. Ponad 25% osób w wieku 55-64 lata ma polipy, które są stanem przednowotworowym. Dlatego profilaktyczne wykonanie kolonoskopii między 55, a 64 rokiem życia istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

 

Jakie są czynniki ryzyka?

 

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się po 50 roku życia.

 

Czynnikami ryzyka są:

 • dieta uboga w błonnik,
 • palenie tytoniu,
 • nadużywanie alkoholu,
 • zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie,
 • duża ilość czerwonego mięsa,
 • zbyt mała podaż wit. A, C, E, wapnia oraz selenu.

 

Program realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Na stronie internetowej zakładu endoskopii (kliknij poniżej) znajduje się informacja o programie oraz wskazówki, jak przygotować się do badania.

 

Pracownia endoskopii zabiegowej